KIRSAL KESİMDE KADINLARIN GIDA ÜRETİMİNDEKİ ROLÜNÜN ARTTIRILMASI EĞİTİMİ

Birliğimiz peynir, sucuk, turşu vb. ürünlerin aile tipi işletmelerde üretimine yönelik kurslar düzenlemeyi planlamaktadır. Bu kurslarda öncelik gençlerimize, özellikle de genç kadınlarımıza verilecektir.

Kurs programları, üniversite, özel sektör ve kamu kuruluşlarının iş birliğiyle gerçekleştirilecektir. Katılımcıların, ulaşım ve konaklamalarına katkıda bulunulacaktır. Ayrıca katılımcıların ilgilendikleri üretimi alanının tüm aşamalarında yer almaları sağlanacak ve üretecekleri ürünlerden uygun bulunanlar, katılımcıların da istemeleri halinde, Amesia Gıda tarafından da piyasaya sunulabilecektir. Buna ek olarak katılımcılardan başarılı olanların üretim sertifikası almaları sağlanacaktır.

Kurs programlarına katılabilmek için öncelikle aşağıdaki anketi doldurmanız gerekmektedir. Ardından oluşacak talebe göre kurs programları hazırlanacaktır.

Anketimizi doldurarak kurs programlarına katılmanızı bekliyoruz.

Aday Belirleme Anketi

Oryantasyon Eğitimi Tamamlandı

Kursiyerler 03.04.2024 tarihinde belgelendirilmiştir.

Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak, üyelerimizin bilgi ve becerilerini geliştirmek ve sektörel rekabetçiliği artırmak için Halk eğitim başta olmak üzere konusunda uzman kişi veya kuruluşlardan faydalanarak çeşitli eğitim programları düzenlemekteyiz. Ancak, bu eğitimlerin sürdürülebilirliği ve kapsayıcılığı açısından kendi eğitimcilerimizi yetiştirerek üreticilerimize en doğru bilgiyi ulaştırmayı hedefliyoruz.

Birliğimiz çalışanlarından 17 kişi uzman olduğu alanda eğitim verebilmesi için, Halk Eğitim Müdürlüğünden oryantasyon eğitimi alarak sertifikalandırma aşamasını tamamlamıştır. Oryantasyon eğitimi; eğitim teknikleri, pedagoji prensipleri, yetişkin eğitimi metotları ve belgelendirme süreçleri gibi konularda kapsamlı bir bilgi sağlamaktadır. Bu eğitim, birlik çalışanlarının eğitimci kimliklerini oluşturmalarına ve eğitim materyallerini etkili bir şekilde hazırlamalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Hazırlanan eğitim materyalleriyle birlik çalışanları, üye üreticilerimize ve çocuklarına yönelik çeşitli eğitimleri 17 Nisan 2024 itibariyle hazırlamaya ve sunmaya başlayacaklardır. Bu eğitimler ilk aşamada, tarım makineleri kullanımı, organik tarım yöntemleri, gıda üretim yöntemleri, pazarlama stratejileri gibi konuları içermesi planlanmaktadır. Eğitimlerin düzenlenmesi ve uygulanması sürecinde, Halk Eğitim kurumlarından, Üniversitelerin çeşitli bilim dallarından destek alınarak belgelendirme süreci iş birliği içinde yürütülecektir.

Kendi eğitimcilerimizi yetiştirerek aynı zamanda Halk Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile üyelerimize bilgiler sunarak, birlik içinde bilgi ve beceri paylaşımını artırabilir, sektörel kalkınmaya katkı sağlayabiliriz. Bu süreç, birlik çalışanlarının yetkinliklerini artırırken aynı zamanda birlik üyelerimizin ve çocuklarının ’da üretim yaptığı alanda eğitim almaları sonrasında konusuna ait sertifikasyon belgelerini de almış olacaklardır.

Bu sayede, tarım ve hayvancılık sektöründe kaliteli bir insan kaynağı yetiştirmek ve sektörün sürdürülebilirliğini sağlamaya katkı vermek mümkün olacaktır.

GELECEĞİN İÇİN ÜRET TÜRKİYE

Katılımcılar

Sağlık Yönetimi - Hanife AKKUŞ
İktisat - Didem ARKÖSE
Muhasebe ve Denetim - Funda OYAN
Genetik ve Biyomühendislik - Edanur ŞEKER
Ziraat Mühendisi - Hilal BAL
Tıbbi Aromatik Bitkiler - Medine Gülen SAKA
Yiyecek İçecek İşletmeleri - Deniz Buse YİVLİ
Gıda Mühendisi - Zehra KAYA
Gıda Mühendisi - Kudret AYDIN
Yazılım Geliştirici - Abdülkadir ÇELİK
Yazılım Geliştirici - Oğuzhan ÇELİK
Veteriner Hekim - Okan OYAN
Veteriner Hekim - Suat KIRIŞ
Ziraat Mühendisi - Ozan ŞAHİN
Makine Teknikeri - Güray OCAK
Laboratuvar ve Veteriner Teknikeri - Arda KİRAZ
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri - Sevcan ŞAHİN

Tereyağ Üretimi ve Üretimde Hijyen Eğitimi

Amasya DSYB olarak, 17.04.2024 tarihinde "Tereyağı Yapımı ve Üretimde Hijyen Eğitimi" adlı ilk eğitimimizi gerçekleştirdik. Eğitimin ilk konusu olan “Personel Hijyen”, Amesia Gıda bünyesinde görev alan Gıda Mühendisimiz Kudret AYDIN tarafından üretici kadınlarımıza verildi.

Projemizin ilk eğitimine, Merzifon Kaymakamı Sn. Ali GÜLDOĞAN, Amasya İl Tarım ve Orman Müdürü Sn. Gürol ÇETİN, Merzifon İlçe Tarım ve Orman Müdürü Sn. Atila ÖZLÜK, Merzifon Halk Eğitim Merkezi Müdürü Sn. Zeynel SÖZEN, Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcıları Sn. Selçuk AKIN, Sn. Behzat SATAR, Bakraç Süt ve Süt Ürünleri Fabrika Müdürü Sn. Ünal METE ve Birlik Başkanımız Güner ASLAN katılım sağladı.