Amasya DSYB Tip Sınıflandırma Çalışmaları

Amasya DSYB olarak, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliğince yürütülen soykütüğü ve döl kontrolü projeleri kapsamında uygulanmakta olan sığırlarda dış görünüşüne göre değerlendirme çalışmaları çerçevesinde “Sığırlarda Tip Sınıflandırması Ve Vücut Kondisyon Değerlendirme” çalışmalarına devam edilmektedir.

Bu program kapsamında birliğimizde görev yapan 2 Veteriner Hekim, 1 Ziraat Mühendisi ve 1 Tarım Teknikeri gereken eğitimleri alarak üye işletmelerimizde tip sınıflandırma ve vücut kondisyon değerlendirme işlemlerinde görev almaktadır.

Çalışma kapsamında; hayvanların vücut kondisyon skorları ve çeşitli genetik özellikleri gözetilerek hayvanların saflık dereceleri, işletmenin süt ölçüm metodu ve hayvan pedigrilerinden yola çıkılarak işletmenin soykütüğü sınıfının belirlenmesi sağlanmaktadır.

Amasya DSYB olarak 2023 yılı içerisinde üye işletmelerimizde bulunan sığırların tip sınıflandırmaları yapılarak ilimiz soy kütüğü çalışmalarına değer katmayı amaçlamaktayız.

“Geleceğin İçin Üret Türkiye...”