Amasya DSYB Suni Tohumlama Faaliyetleri

Amasya DSYB olarak kuruluşumuzun ana amacı olan bölgemizde hayvan ıslahının geliştirilmesi kapsamında suni tohumlama çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Bölgemizi kapsayan 6 ilçe ve 1 il merkezinde; 3 Veteriner Hekim, 3 Ziraat Mühendisi, 8 Veteriner Sağlık Teknisyeni ve 1 Ziraat Teknikerimizle suni tohumlama, buzağı kimliklendirme, veri kayıtlarının güncel tutulması ve ıslah faaliyetlerimizi genç kadromuzla sürdürmekteyiz.

Soy kütüğü projesi kapsamında üye üreticilerimizin hayvanlarının verimlerinin arttırılması ve ırk saflığının sürdürülebilmesi için 2004 yılından beri suni tohumlama faaliyetlerini Amasya İlimizin Tüm ilçelerinde yürütmekteyiz. Bu kapsamda teknik kadromuz 2023 yılında 10731 adet suni tohumlama faaliyeti gerçekleştirmiştir. 2024 yılı için hedefimiz 12000 ve üzeri suni tohumlama uygulaması yapmaktır.

İşletmelerde kullanılan boğa spermalarının verim özelliklerine göre seçilmesi ve bölgemiz hayvan ıslahının geliştirilmesi amacıyla 2024 yılı boğa kataloğu tasarlanmış ve üreticilerimize dağıtılmıştır.

Amacımız, hayvan ıslahına katkı sağlayarak büyükbaş hayvan yetiştiren işletmelerimizdeki hayvanların et, süt ve döl verimini yükselterek, sağlıklı sürülere sahip olunmasını ve üretimin karlılığının artırılmasını sağlamaktır.